Lista 10 miejsc i atrakcji które warto zwiedzić w Alanyi


Alanya jeden z najpopularniejszych kurortów na riwierze Tureckiej, gdzie zwiedzanie zabytków połączyć można z odpoczynkiem na plaży, gdyż malowniczy półwysep z ciekawymi miejscami  oraz wspaniałe krajobrazy są na wyciągniecie ręki. To idealne miasto dla każdego ale jest kilka punktów na planie Alanyi które warto zobaczyć , oto 10 tych najważniejszych „must see” w Alanyi: 

1. Wzgórze Kale


alanya boat.jpg

Cypel wysunięty w morze otoczony z trzech stron wodą , co świadczyć może o tym ,że w przeszłości była to niedostępna forteca. Na tego szczycie na wysokości 250 metrów znajduje się zamek dostępny do zwiedzania dla turystów. W XIII wieku wybudowała go oraz otaczające go mury seldżucki Sułtan Alaeddin Keykubat , od którego imienia pochodzi nazwa miasta Alanya. Mury ciągną się na długość 6 kilometrów, a na samym szczycie do zobaczenia jest ruiny kościoła bizantyjskiego, zabytkowy meczet, oraz widoki na obie strony Alanyi, na góry i na morze. Na wzgórzu znajdują się liczne kafejki gdzie można napić się tureckiej herbaty oraz liczne stragany z rękodziełem. Na zamek wjechać można autobusem numer 4 odjeżdżającym spod plaży Damlataş lub kolejką linową z której rozciąga się malowniczy widok a sama jazda jest ogromną frajdą.

2. Czerwona Wieża

alanya.jpg

Wizytówka Alanyi i największa atrakcja turystyczna miasta. Zbudowana w 1226 roku na życzenia sułtana Keykubata. Ośmiokątna, wysoka na 33 metry na której szczyt prowadzi 85 schodów. Wewnątrz znajduje się muzeum oraz liczne wystawy, znajduje się tam również cysterna na wodę deszczową. Zbudowana w celu obrony portu i stoczni która znajduje się obok a którą warto również odwiedzić , podążając wzdłuż murów obronnych wyznaczonymi drewnianymi pomostami. Stocznia posiada pięć doków, które obecnie dostępne są dla zwiedzających. Wstęp do Czerwonej Wieży kosztuje kila tureckich lir, można połączyć bilet z wejściem do stoczni lub Jaskini Damlataş. 

3. Plaża Kleopatry

Jedna z najpiękniejszych plaż w Turcji. Zlokalizowana jest po zachodniej części półwyspu Kale. Według legendy piasek na tą plażę z miłości do Kleopatry dostarczył tutaj Marek Antoniusz. Szeroka plaża, złocisty piasek, wodne sporty, liczne knajpki przy plaży , liczne parki i place zabaw tuż obok plaży przyciągają miłośników kąpieli morskich i plażowania. Zejście do wody jest szerokie i łagodne. Plaża Kleopatry jest publiczna , opłata obejmuje wypożyczenia leżaków i parasolek. 

4. Jaskinia Damlataş i Jaskinia Dim

damlatas.jpg

Znajduje się przy zachodniej ścianie cypla Kale obok plaży Kleopatry . Jej nazwa oznacza „Kapiący Kamień” , a nadano ją ze względu na wodę kapiącą ze stalaktytów. Jaskinia Damlataş polecana jest do odwiedzenia , szczególnie osobom z astmą lub chorobami układu oddechowego , gdyż wewnątrz panuje mikroklimat posiadający właściwości lecznicze. Przez cały rok panuje tam stała temperatura 23 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność powodująca skraplanie. Wejście kosztuje 6 TL.

Schowana w górach, większa i bardziej imponująca jest Jaskinia Dim. Znajduje się poza Alanyą , nie dojeżdża tam niestety żaden autobus, odwiedzić można ją jedynie podczas wycieczek fakultatywnych , które mają ja w swoim programie lub taksówką. Wejście znajduje się na wysokości 232 metrów n.p.m., a po wejściu do jej środka otwierają się dwa korytarze, krótszy i dłuższy , którego wędrówka kończy się na dojściu do małego źródełka głębokiego na 2 metry. Można w niej podziwiać fantastyczne formacje skalne, jej temperatura jest trochę chłodniejsza ale przyjemna , wynosi 18 stopni Celsjusza. Po wyjściu z jaskinie rozciąga się cudowna panorama na góry Taurus. Wejście kosztuje 18 TL.

5. Dim Çay

Nazwa rzeki, miejsce piknikowe w górach dające wytchnienie przed wysokimi temperaturami powietrza. Na tej górskiej rzece umieszczono drewniane lub metalowe platformy , dryfujące po rzece z kolorowymi poduchami. Można tam zjeść grillowanego pstrąga , którego samodzielnie można złowić lub inny turecki smakołyk, popływać w rzece lub basenach które restauracje czy miejsca piknikowe przygotowały dla swoich klientów, lub zwyczajni odpocząć, zrelaksować się. W sezonie letnim , szczególnie w weekendy jest tam tłoczno . Dostać się tam można podczas wielu wycieczek fakultatywnych lub samodzielnie autobusem miejskim numer 10 z napisem Dim Çay. 

6. I Love Alanya

I love Alanya (7).jpg


Tarasy widokowe z napisem jak z Hollywood – I love Alanya, z widokiem na Alanyę i wzgórze Kale. Z tego miejsca to miasto już nie wygląda tak małe. Na górze znajdują się miejsca piknikowe, restauracja, place zabaw dla dzieci, odbywają się tam również liczne występy oraz pokazy. Można tam dotrzeć z wycieczkami fakultatywnymi lub autobusem miejskim linii 8 z napisem Bektaş. 

7. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologicznie znajduje się naprzeciwko Jaskini Damlataş. Polecane miłośnikom historii miasta Alanya, gdzie zobaczyc można znaleziska z różnych epok. Do najcenniejszych należą rzeźba z brązu przedstawiająca Heraklesa z II wieku n.e. Odwiedzić można również muzealny ogród z kamiennymi wykopaliskami z okresu rzymskiego, bizantyjskiego i seldżuckiego oraz podziwiać spacerujące pomiędzy zabytkami pawie . Wstęp kosztuje  10 TL.

8. Dom Atatürka

Muzeum upamiętniające wizyty w latach 30-tych XX wieku pierwszego prezydenta Turcji, Mustafy Kemala Atatürka. Muzeum to jest tylko repliką domostwa, w którym zatrzymał się Atatürk, ale dla miłośników historii jest to miejsce godne polecenia. Wstęp jest bezpłatny a obiekt znajduje się przy ulicy Işıklar Caddesi w centrum miasta.

9. Miejski Meczet

Merkez Camii w centrum miasta jak reszta innych meczetów jest otwarta dla zwiedzających każdego dnia, warto jednak unikać odwiedzania go w piątki –  dzień modlitwy w religii muzułmańskiej. Znajduje się w drodze do portu. W środku znajdują się zdobienia w błękitnej kolorystyce. Wchodząc do środka należy pamiętać o pozostawieniu butów na zewnątrz, nakryciu ramion i kolan oraz włosów przez kobiety. Na zewnątrz znajdują się chusty które można wykorzystać jeśli nie posiada się własnych. Jest tam również Pan , który chętnie pokazuje strój imama czy Koran za drobny bakszysz , czyli napiwek. Będąc w Alanyi warto udać się chociaż do jednego meczetu , aby przyjrzeć się z bliska muzułmańskiej religii. 

10. Park Miejski i Dom Kotów

W środku miasta , tuż przy pomniku Atatürka znajduje się miejski park z fontanną na środku i licznymi ławeczkami w zacienionych miejscach gdzie można odpocząć podczas zwiedzania miasta. Znajduje się tam również Koci dom

i 11 atrakcja najnowsza

Kolejka Teleferic

Teleferic 1.jpg

Więcej informacji o przejeździe kolejką Teleferic, biletach i innych praktycznych informacjach na jej temat tutaj.

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj