Kolejka Teleferic w Alanyi 


W sierpniu 2017 roku w Alanyi została otwarta kolejka linowa Teleferic . Kolejka ma 300 metrów wysokości , a jej trasa 900 metrów. Wyposażona jest w 17 wagoników, które pomieścić mogą maksymalnie 6 osób, dzięki czemu jest w stanie przewieźć ponad 1000 pasażerów w godzinę pracy. Otwarta jest codziennie od około godziny 9 do późnych godzin wieczornych. Pamiętać trzeba że kolejka w zależności od miesiąca pracować może w różnych godzinach, po sezonie letnim, czyli pod koniec października, czynna jest w godzinach 10:30-20:30. 

Teleferic zlokalizowana jest przy wzgórzu Kale , przy słynnej plaży Kleopatry , przy Jaskini Damlataş. Przejazd trwa kilka minut. Kolejka linowa jest bardzo cicha , nowoczesna a jazda nią jest stabilna ,pasażerowie nie odczuwają żadnych wstrząsów. Przejazd na wzgórze Kale to czysta przyjemność, widoki są naprawdę nieziemskie: plaża Kleopatry , morze, panorama na Alanyę i na góry, trzeba mieć aparat fotograficzny lub telefon w pobliżu gdyż zdjęcia i filmy z jazdy kolejką są przepiękne, szczególnie jeśli uda się uwiecznić zachód słońca. 

Ceny biletów na kolejkę Teleferik

Ceny biletów również zależą od miesiąca i mogą się nieco różnić w zależności czy przejazd jest w trakcie czy po sezonie. Bilet można kupić w dwie strony (wjazd – zjazd; tr: gidiş- dönüş) i jego koszt w 2020 r. to 28 TL, około 4 €, lub bilet tylko w jedną stronę (tr: tek yön tam) i jego cena wynosi 22TL , około 3€. Dzieci od 0 do 6 lat mają bilet bezpłatny, ale trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek dziecka. W Turcji wiek dziecka liczony jest na podstawie jego rocznika urodzenia. 

Alanya kolejka Teleferic (2).jpg

Kolejką linową Teleferic dojechać można na szczyt wzgórza Kale, wysuniętego w morze na którym znajduje się historyczne pozostałości zamku , mury obronne , XVIII wieczny meczet do którego można wejść. Po dojechaniu na górną stację kolejki przygotowany są drewniane schody i podesty które wskażą nam drogę aby dojść do celu. Na górze jest kilka miejsc gdzie zrobić można piękne zdjęcie z widokiem na Alanyę oraz kafejki gdzie można napić się tureckiej kawy, ugasić pragnienie zimnym napojem lub coś zjeść. Lokalne tureckie kobiety sprzedają tam również ręcznie robione haftowane sukienki lub torebki, można tam kupić lampy z tykwy ręcznie robione lub lokalne produkty spożywcze.

Kolejka linowa Teleferic w Alanyi w porównaniu z innymi kolejkami to nie tylko przyjemność z przejazdu , niezapomniane widoki ale również możliwość zwiedzenia zamku, poznanie lokalnej kultury , więc będąc w Alanyi na wakacjach nie można tego pominąć.

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj