Wiele osób które jadą do Turcji wybiera właśnie Alanyę jako kurort turystyczny za cel wakacji oraz jako bezę wypadową, gdyż jest to doskonały punkt do odkrycia całej Turcji. Alanya to nie tylko plażowanie ale możliwość poznania okolicy która ma do zaoferowania wiele , dla tych którzy lubią zwiedzać lub przebywać na łonie natury.

Oto kilka miejsc w okolicy Alanyi gdzie warto się wybrać :

Syedra

Położone około 20km od Alanyi za miejscowością Mahmutlar ruiny starożytnego miasta. Najważniejszymi budowlami które zachowały się do naszych czasów imponujące łaźnie , gimnazjon, ulica kolumnowa, pięć cystern na wodę , antyczna świątynia , kościół bizantyjski oraz warsztat tłoczenia oliwy. Po starożytnym teatrze nie zostało prawie nic . Historia miasta Syedra sięga VII wieku p.n.e. a osadnictwo nieprzerwalnie trwało do XIII wieku n.e. Ruiny Syedry leżą na szczycie wzgórza Asar , 400 metrów n.p.m. , nie dociera tam transport publiczny , nie są tam również organizowane wycieczki fakultatywne, można tam dotrzeć tylko prywatnym samochodem. Wstęp jest płatny około kilku lir, pod warunkiem że spotkamy tam strażnika.

Manavgat

Miasto położone na drodze między Antalyą a Alanyą , oddalone 7 km od wybrzeża śródziemnomorskiego, ze znaną rzeka płynące przez środek miasta o tej samej nazwie Manavgat. Miasto często odwiedzane jako punkt w programie wycieczek fakultatywnych , gdyż jest tam kilka znanych miejsc które warto zobaczyć. Oprócz rzeki Manavgat na której odbywają się liczne rejsy, miasto to znane jest z wodospadów Manavgat Şelalesi , przy których wychodzą piękne zdjęcia ale jest też to miejsce wypoczynku i relaksu. Najciekawszą budowlą w mieście jest Merkez Külliye Camii, największy w tym regionie meczet z czterema minaretami, cudnie zdobiony w środku. Manavgat słynie również z największego bazaru z tekstyliami w tym regionie , który odbywa się w poniedziałki i czwartki. Manavgat to także doskonały punkt aby wybrać się do Narodowego Parku Köprülü Kanyon oraz nad Zielony Kanion. Do Manavgatu dostać się można podczas licznych wycieczek fakultatywnych lub dolmuszami bezpośrednio z Alanyi.

Side

Oddalony około 60km od Alanyi kurort turystyczny z pięknymi plażami, licznymi sklepikami i siecią pięcio- gwiazdkowych hoteli ale również świetnie zachowanym starożytnym miastem z pozostałościami świątyni Apollina oraz rzymskim teatrem. Side to miejsce które bardzo często odwiedza się podczas wycieczek fakultatywnych, gdyż tak bliska odległość do starożytnego miasta sprawia że Side pełne jest turystów. Można tam dojechać również samodzielnie z Alanyi do Manavgatu a potem zmienić dolmusza do „Antik Side”.

Sapadere

Godzinę drogi od Alanyi znajduje się malowniczy kanion ukryty wśród gór, Kanion Sapadere oraz oddalona o 3km Jaskinia Krasnoludków. Do pokonania jest 350 metrów drewnianymi podestami, aby na końcu tej drogi dojść do wodospadu. Jest to trasa którą pokona z łatwością każdy , rodziny z dziećmi i osoby starsze. Na trasie znajduje się kilka specjalnie przygotowanych dla turystów drabinek po których można zejść do wody , ale uwaga jest to rzeka górska więc nawet w upalne dni ma tylko kilka stopni Celsjusza. Niedaleko znajduje się również Jaskinia Krasnoludków , gdzie aż sześć komnat jest czynnych do zwiedzenia dla turystów. W oba miejsca nie dojeżdża komunikacja miejska, ale jest to miejsce chętnie odwiedzane podczas wycieczek fakultatywnych autokarowych lub jeepami. 

Alara Zamek i rzeka

Położony 37 km na zachód od Alanyi Zamek Alara został wzniesiony w czasach bizantyjskich i stanowił min. jeden z posterunków królestwa Mniejszej Armenii. Zamek znajduje się na stromym zboczu tuż przy rzece Alara. Na chwilę obecną popada w ruinę , do jego wnętrza prowadzi 120 schodów. Obok znajduje się karawanseraj który obecnie przekształcony jest w muzeum i miejsce dziedzictwa kulturowego. Rzeka Alara nad którą położony jest zamek to miejsce znane z uprawiania raftingu, czyli spływu pontonami. Podczas wycieczek raftingowych jest szansa podziwiania zamku ale niestety bez wspinaczki . Dotrzeć tam można na własną rękę kierując się drogowskaz Alarahan.

Sealanya

W odległości 20km od Alanyi w miejscowości Türkler znajduje się delfinarium Sealanya. Mieszkają tam delfiny oraz morskie wydry i lew morski. W delfinarium można podziwiać godzinne show delfinów i reszty ssaków ale możliwe jest również z nimi pływanie za dodatkową opłatą. Pokazy odbywają się codziennie a po nich następuję pływanie wg. wcześniej ustalonej kolejności, które  trwa około 30min w kameralnych grupach. Na terenie delfinarium znajduje się również Seapark z basenami z płaszczkami czy rekinami oraz innymi atrakcjami dla dzieci. Najlepiej i najtaniej dojechać tam z wycieczką fakultatywną , ale dotrzeć też można dolmuszem z Alanyi do miejscowości Türkler. 

Gazipaşa

Spokojna miejscowość o charakterze rolniczym oddalona od Alanyi około 30 min drogi na wschód. W 2011 roku zostało tam otwarte lotnisko które przyjmuje loty czarterowe w tym także z polski , co znacznie skraca transfer hotelowy dla pobliskiej Alanyi. Miasto póki co głównie utrzymuje się z rolnictwa ale pewnie za kilka lat podzieli losy Alanyi i stać się może kolejnym kurortem turystycznym. W samym Gazipaşa najciekawszym miejscem do odwiedzenia dla miłośników historii są rozległe ruiny antycznego miasta Selinus , a w jej okolicach znaleźć można jeszcze kilka innych pozostałości np. Lamos. Od Gazipaşa zaczyna się największe tureckie zagłębie bananów w Turcji , którego sercem jest oddalony o 83 km Anamur. Do Gazipaşa wybrać się tam można dolmuszem z Alanyi aby zobaczyć miasteczko ciągle zachowane w klimacie spokojnym i nie turystycznym.

Dim Çay

Górska rzeka w dzielnicy Alanya , której źródłem są systemy rzeczne na wyżynach prowincji Konya, a sama rzeka po przepłynięciu 60km trafia do Morza Śródziemnego. Na rzece DimÇay znajdują się liczne restauracje z pływającymi platformami na których zjeść można grillowanego pstrąga lub inne specjały kuchni tureckiej. Jest to miejsce relaksu , gdzie odetchnąć można od upału panującego w Alanyi gdyż górska rzeka daje miłe ochłodzenie.  Dojechać tam można autobusem miejskim linii numer 10 lub odwiedzić je można podczas jednej z wycieczek fakultatywnych.

Jaskinia Dim

Położona w górach Taurus na wysokości 232 metrów n.p.m.  Jaskinia Dim to największa jaskinia w tym regionie Turcji. Długa na 360 metrów posiada dwa korytarze, z czego dłuższy zakończony jest głębokim na 2 metry jeziorkiem. Można tam podziwiać fascynujące kształty licznych stalaktytów i stalagmitów. Do jaskini Dim nie dojeżdża niestety komunikacja miejska, dotrzeć tam można prywatnie lub podczas wycieczki jeepami gdzie jest ona w jej programie. Wstęp jest płatny około 18 TL.

Mahmutlar

Urokliwe miasteczko za Alanyą, tzw.: „ sypialnia Alanyi”  z licznymi kompleksami turystycznymi. Piękne, szerokie plaże oraz bliska odległość do Alanyi sprawiają że Mahmutlar odwiedza coraz więcej turystów gdyż znajdują się tam rozległe resorty z atrakcjami dla wszystkich takie jak hotel Utopia czy Sun Star Resort. Spotkać tam można wielu obcokrajowców, którzy kupują mieszkania tańsze niż np. w pobliskiej Alanyi. Co kilka minut jeżdżą tam zielone charakterystyczne dolmusze z Alanyi.

Plantacje Bananowców

Alanya jest jedynym regionem w Turcji , w którym dzięki wyjątkowo ciepłemu klimatowi rosną banany. Plantacje bananowców można spotkać za Alanyą na wschód  jadąc w kierunku Gazipaşa . Zbiory odbywają się raz lub dwa razy do roku i będą w Alanyi warto skosztować małych , słodkich bananów z tutejszych plantacji. Można je oczywiście odwiedzić samodzielnie, uprzednio pytając właściciela ziemi lub podczas wycieczek bardzo często też się je odwiedza jako atrakcję turystyczną.

Oba Çay

Rzeka Oba na której zlokalizowana jest strefa piknikowa wśród sosnowych i cedrowych drzew, które dają ochłodę ,specjałem restauracji jest pstrąg i jest to  równie urokliwe miejsce jak rzeka DimÇay, ale mniej zatłoczone i znane przez turystów. Ponieważ nie dojeżdża tam komunikacja miejska dostać się tam można taksówką lub czasami Oba Çay jest punktem programu podczas wycieczek jeepami. 


Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj