Zakupy i bazary w Alanyi


O zakupach na prawdziwym tureckim bazarze w Alanyi. Jak i co kupować na bazarze


Aby zrozumieć turecki styl życia , warto wybrać się na prawdziwy, lokalny bazar w Alanyi , pełen gwaru i tłumów. Będąc na wakacjach w Alanyi nie można odmówić sobie przyjemności zakupów pośród nawoływań lokalnych sprzedawców zachwalających swoje produkty.

Bazar, targ (tr.: pazar) w każdym mieście, miasteczku odbywa się co najmniej raz w tygodniu. Bazary trwają od wczesnych godzin rannych do wieczora. Zjeżdżają się wówczas w dane miejsce lokalni producenci żywności, rolnicy i hodowcy oraz sprzedawców rozmaitych towarów od ubrań, butów po pamiątki. Są to zazwyczaj place, parkingi a nawet główne ulicy. Kupić tam można przede wszystkim świeże warzywa i owoce, oliwki, tradycyjnie wyrabiane sery czy aromatyczne przyprawy. Możemy jednak znaleźć bazary na których kupić możemy ręczniki, ubrania, w tym oryginalne tureckie podróbki znanych marek, pościel czy przedmioty codziennego użytku, torebki, paski, czy pamiątki.  Szczególnie takie bazary na których są również tekstylia spotkać można najwięcej turystów, ale warto wybrać się na najbardziej znany, największy bazar w Alanyi tzw.: Pazartesi Pazarı , czyli bazar poniedziałkowy, który odbywa się w dzielnicy Oba właśnie w poniedziałki zaledwie 100m od naszego biura podróży Metin Tour.


Gdzie i w jakie dni bazary w Alanyi

Każda dzielnica w Alanyi ma swój bazar w innym dniu tygodnia , warto wybrać się szczególnie na te na których kupić można pamiątki czy ciuchy, można je wtedy porównać z cenami w sklepach w centrum miasta.

Poniedziałek – bazar w dzielnicy Oba w Alanyi niedaleko biura podróży Metin Tour, znajdziecie tam największe stoiska z tekstyliami  spośród wszystkich bazarów, oraz warzywa i owoce

Wtorek – bazar z zachodniej części Alanyi przy rybnym bazarze, gdzie warzywa i owoce  oraz w sezonie turystycznym również tekstylia

Czwartek  – bazar w dzielnicy Tosmur w Alanyi , z dużym wyborem warzyw i owoców oraz w sezonie letnim z tekstyliami

Piątek –  największy bazar w  dzielnicy Hacet w Alanyi , gdzie kupić można tylko warzywa i owoce

Sobota – bazar w dzielnicy Cikcilli z warzywami i owocami 

na bazarze w Alanyi.jpg


Do tego miejscowości które otaczają Alanyę, gdzie rozwinięta jest sieć hotelowa również mają cotygodniowe bazary :

Mahmutlar – bazary w wtorki  i soboty  

Konaklı – bazar w środę

Turkler / Avsallar – bazar w niedzielę

Okurcalar – bazar w piątek 

Czy na bazarze w Turcji można się targować?

Podczas zakupów na bazarach warto pamiętać o targowaniu się , które jest elementem kultury i folkloru w Turcji . Targowanie jest swego rodzaju zabawą , która powinna przebiegać w miłej atmosferze, wzajemnego szacunku i przyjaźni. Nie należy się więc dziwić jeśli sprzedawca zaprosi nas na krótką pogawędkę i na coś do picia. Nie należy jednak się targować , jeśli cena widnieje na karteczce, jeśli jednak chcemy spróbować szczęścia warto nie spieszyć się z tym procesem i nie być zbyt poważnym. Robiąc większe zakupy na jednym straganie warto poprosić o jakiś gratis w zamian za zostawienie tam większej kwoty gotówki.

Jaką walutą płacić na bazarze w Alanyi?

Na bazarach w Alanyi płacić można tylko gotówką , bardzo rzadko lub wręcz wcale spotkać można tam  terminal do płacenia kartą płatniczą. Ceny często podane są w  euro lub dolarach , ale płacić tam można również w tureckich lirach. Sprzedawcy często przeliczają cenę na walutę którą chcę zapłacić kupujący według kursu dnia danej waluty lub według własnego uznania, trzeba być uważnym i pilnować czy cena podana przez sprzedawcę jest właściwa.

Bazary to miejsca gdzie można poczuć klimat prawdziwej Turcji, warto wybrać się tam jeśli nie na zakupy to chociażby na spacer między targowymi uliczkami. 

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Subskrybuj