Plaże i plażowanie w Alanyi

Ciepła, krystaliczna woda, rozgrzany piasek, bezchmurne niebo i szum fal, w oddali pokryte lasami góry , widok na wzgórze Kale – wizytówkę Alanyi, to wszystko znajdziecie odpoczywając na plaży w Alanyi. Jest ich kilka , ale tylko jedna jest w pierwszej piątce najpiękniejszych plaż w Turcji.

PLAŻA KLEOPATRY

Znajduje się po zachodniej stronie wysuniętego w morza półwyspu z twierdzą. Jest to piaszczysta, szeroka plaża , legenda mówi że piasek na tę plaże specjalnie został przywieziony z Egiptu dla Kleopatry w prezencie do Marka Antoniusza. Infrastruktura plaży jest świetnie rozwinięta, znajdują się tam wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wzdłuż plaży Kleopatry rozciągają się tereny zielone, z alejkami, z placami zabaw i parkami z licznymi fontannami. Plaża Kleopatry zlokalizowana najbliżej wzgórza Kale nazywana jest przez miejscowych plażą Damlataş.

PLAŻA KEYKUBAT 

Zlokalizowana jest po drugiej stronie wzgórza Kale, czyli po stronie wschodniej. Jest to plaża półpiaszczysta, półżwirkowa z delikatnym zejściem do morza , ale uważać trzeba na liczne śliskie ,duże kamienie przy wejściu. Plaża również posiada wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz liczne kawiarenki na plaży. 

Dalej na wschód ciągną się plaże dzielnic Oba, Tosmur, Kestel  i Mahmutalar. Są to plaże szerokie, piaszczysto-kamieniste z częściowo skalistym wybrzeżem. Wzdłuż plaż znajdują się bufety które serwują posiłki i napoje. W większości są to plaże hotelowe, na których w większości wypoczywają hotelowi turyści, ale pamiętać należy o tym że nawet na takie plaże przyjść może każdy. Opłata zostanie pobrana tylko wtedy jeśli zechcemy skorzystać z leżaków czy parasolek.

Po stronie zachodniej Alanyi również jest kilka pięknych plaż. Pierwszą zaraz po wyjeździe z Alanyi jest PLAŻA ULAŞ. Jest to raczej miejsce piknikowe na którym w niedziele spotykają się tureckie rodziny, gdyż sama plaża jest kamienista ale urocza , usytułowana w uroczej zatoczce. Do plaży Ulaş dopływają statki podczas swoich rejsów, więc turyści mogą ją zobaczyć ale od strony morza. 

Dalej ciągną się plaże miejscowości Konaklı, Türkler , Avsallar które w większości są żwirkowe i należą do pobliskich hoteli, ale są równie malownicze z urokliwymi zatoczkami i często ze skalistym wybrzeżem. Turyści znajdą na nich wszystko, plażowe bary i sprzęty wodne i inne atrakcje.

PLAŻA INCEKUM 

To plaża długa na około 1km i dość szeroka z drobnym piaskiem. Po wejściu do morza , woda robi się głęboka po około 5 metrach od brzegu , dlatego plaża Incekum licznie odwiedzana jest przez rodziny z dziećmi. Jest to plaża publiczna , na której wypożyczyć można leżaki i parasolki.

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj