Wydarzenia sportowe i kulturalne, festiwale w Alanyi


Alanya leży u podnóża skalistego półwyspu z górującą nad miastem twierdzą Czerwoną Wieżą „Kızıl Kule” i murami obronnymi co niewątpliwie jest jedną z większych atrakcji Alanyi oraz jej symbolem. W tym popularnym kurorcie turystycznym można znaleźć wszystko : malownicze plaże, sklepy, bazary oraz liczne miejsca rozrywkowe. Miejscowość polecana jest szczególnie osobom lubiącym gwar miasta, aktywny wypoczynek i nocne życie.

Jednak Alanya to nie tylko plaże i wypoczynek. Co roku , również w sezonie turystycznym miasto zamienia się w centrum sportowe za sprawą trwających na jej ulicach triatlonów, maratonów czy innych wydarzeń sportowych. Co roku turyści którzy tu przyjeżdżają mogą podziwiać różnego rodzaju festiwale , wystawy, koncerty co jeszcze bardziej sprawia że Alanya jest tak wyjątkowym miejscem. Uroczystości państwowe które Turcy tak hucznie i liczne obchodzą w mieście to szansa aby podczas wakacyjnego wypoczynku zobaczyć lokalne zwyczaje , poznać kulturę. 

Oto lista kilku wydarzeń sportowych i kulturalnych w Alanyi , które podczas pobytu w tym mieście można obserwować. Warto tam zajrzeć :

“Biegajmy z Atatürkiem “ – w marcu odbywają się biegi na głównych ulicach Alanyi dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dla osób niepełnosprawnych na dystanse kilku kilometrowe.

“ Tydzień turystyki “ – odbywający się w kwietniu, gdzie organizowane są koncerty, kiermasze, w porcie w Alanyi rozstawione są stragany na których można kupić rękodzieło, produkty lokalne lub zapoznać się z kulturą żyjących tu ludzi , w tym także Polaków mieszkających w Alanyi.

“Dzień Dziecka i Dzień Niepodległości “ – święto państwowe obchodzone zawsze 23 kwietnia licznymi imprezami dla dzieci w centrum miasta, odbywają się występy taneczne tureckich szkół i przedszkoli , przemarsze przez miasto zawsze z tureckimi flagami w tle. Dzień ten jest wolny od pracy dla instytucji państwowych tj: urzędy miasta czy banki. 

“Festiwal Kultury i Turystyki w Alanyi” – trwający zazwyczaj 4 dni festiwal odbywa się w maju , który rozpoczyna kolorowy korowód ulicami miasta aż do portu z przedstawicielami domów kultury, szkół tańca, stowarzyszeń , w tym oczywiście polskim , gdzie prezentowane są min : polskie stroje narodowe. W porcie odbywają się liczne koncerty pod gołym niebem znanych tureckich gwiazd muzyki. 

“Dzień Młodzieży i Sportu” – święto narodowe obchodzone 19 maja z licznymi imprezami sportowymi dla dzieci i młodzieży szkolnej w centrum miasta, dzień wolny od pracy dla instytucji państwowych i banków.

“Alanya ITU  Triathlon World Cup “ – organizowane w październiku zawody w ramach Pucharu Świata połączone z Maratonem Pływackim gdzie do przepłynięcia jest dystans 5 km od plaży Kleopatry do portu wokół wzgórza Kale.

Alanya triatlon zawody sportowe  (2).jpg

“Festiwal Pomarańczy w Oba” – mały, lokalny festiwal obywający się w czerwcu w dzielnicy Oba ( niedaleko naszego biura) , gdzie sprzedawane są lokalne produkty w tym oczywiście głównym bohaterem są pomarańcze , rozdawane odwiedzającym , zdarzają się również koncerty muzyczne.

“Międzynarodowe Zawody Plażowej Piłki Ręcznej” – odbywają się w dzielnicy Oba , naprzeciwko stadionu na początku lipca.

“Zapasy w oliwie” – festiwal odbywający się w sierpniu , na którym odbywają się zapasy mężczyzn których ciała pokryte są oliwą , sport ten wymaga dużo siły oraz wprawy, przyciąga rzesze ciekawych.

“Alanya Jazz Festiwal”- darmowy, wrześniowy  festiwal organizowany w porcie Alanyi u podnóża Czerwonej Wieży na który zjeżdżają gwiazdy tureckiego jazzu jak i zagraniczni wykonawcy.

“Bazar Bożonarodzeniowy” – tr.: Noel Pazarı, grudniowy bazar w centrum miasta obok portu, jednodniowy lub dwudniowy, na którym stowarzyszenia obcokrajowców mieszkających w Alanyi świętują zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Można tak kupić ozdoby świąteczne i noworoczne oraz spróbować przysmaków z danych krajów lub posłuchać kolęd w różnych językach świata. Odwiedzany jest licznie również przez mieszkających w Alanyi Turków.


Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj