Zakupy w Alanyi - znane centra handlowe, sklepy, drogerie


Alanya, jak i cała Turcja to raj dla miłośników zakupów. Od lat 80-tych Turcja odwiedzana była przez naszych rodaków z celu zakupu futer, skór, złota czy tureckich sweterków z charakterystycznym wzorem. Czasy się zmieniły ale nie fakt , że Turcja nieodłącznie kojarzy się z zakupami wszystkiego po bardzo korzystnej cenie.

centrum handlowe alanya.jpgAlanya ma tylko jedno , dość niewielkie centrum handlowe, które nazywa się „Alanyum” , a mieści się ono przy ruchliwej ulicy dwupasmowej, zwanej Çevre Yolu. Miejskie autobusy często mają nazwę tego centrum na swoich tablicach, aby ułatwić szczególnie turystom dojazd do niego. Samo centrum również ma posiada bezpłatny transport dla swoich gości. Alanyum mimo tego że nie jest duże, to kupić tam można wszystko. Na terenie centrum znajdują się sklepy odzieżowe znanych tureckich marek w tym Lc Wikiki czy Mavi, jest tam również supermarket Carrefour, drogeria Watson , księgarnia D&R , sklep z zabawkami Toyzz Shop, sklep jubilerski, optyk, apteka, sklep AGD oraz wiele innych. Na terenie Alanyum można oczywiście zjeść dania tureckiej kuchni w licznych restauracjach w strefie gastronomicznej czy fast food w Burger Kingu. Jest tam również plac zabaw dla dzieci z automatami do gier. Niestety na terenie Alanyum nie ma kantoru, gdzie można by było wymienić pieniądze, ale płacić można w tureckich lirach, euro i dolarach , reszta zostanie wydana nam zawsze w lirach. Pamiętać tylko należy o tym , że nie jest to miejsce gdzie możemy się targować, ceny są tam z góry ustalone na etykietach i nie podlegają negocjacji.


Sklepy w centrum Alanyi

Nova Mall centrum handlowe (3).jpg

Fakt że Alanya posiada tylko jedno centrum handlowe wynika może z faktu ze całe centrum miasta to jedno wielkie centrum handlu. Na głównej ulicy Atatürk Caddesi znajduje się wiele sklepów odzieżowych: Mudo , gdzie znaleźć można ubrania damskie , męskie i dziecięce, torebki i buty. W centrum są dwa sklepy Lc Wikiki , z asortymentem damskim, męskim i dziecięcym , lubiane przez turystów jak i miejscowych. W centrum jest też sklep De Facto i Koton , z wyższymi cenami ale podobne stylem do H&M.  W drodze do Czerwonej Wieży jest sklep Penti , gdzie Panie znajdą dla siebie bieliznę ale i stroje kąpielowe oraz obuwniczy sklep Flo. Cała ta ulica po obu stronach ma sklepy mniej lub bardziej znane, czasem warto zajrzeć do tych z pozoru mniej interesujących gdyż tam właśnie znaleźć można to czego właśnie szukamy. 


Gdzie kupić słodycze

W centrum Alanyi na Cuma Pazarı, jest  też sklep gdzie kupimy tureckie słodycze, lokum, chałwy, orzeszki, pistacje , kawy ale i oliwki czy sok z granatu. Sklep ten nazywa się „Şekerciler” i często tam spotkać można obcokrajowców, gdyż ceny są przystępne a produkty świeże. Można je zapakować tam próżniowo aby przetrwały podróż do Polski.

Podobnie jak w przypadku centrum handlowego w sklepach tych , nie można się targować, ceny są z góry ustalone. Płatności można dokonać euro, dolarach czy tureckich lirach, płacić można również kartami. W centrum Alanyi na każdym kroku są kantory gdzie można wymienić również polskie złotówki. 


Gdzie lepiej kupować?

Znane są również tureckie bazary, ale jeśli interesują Was zakupy oryginalnych marek, dobrej jakości z możliwością wymiany w razie potrzeby to zakupów należy dokonywać w sklepach a nie na bazarach. To też możliwość swobodnych zakupów , bez ciągłego nagabywania , gdzie możemy oglądać, przymierzać i podziękować lub kupić. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy w znanych sklepach tureckich marek mając gwarancję dobrej ceny i wysokiej jakości produktu. 

W Alanyi każdy znajdzie coś dla siebie, miłośnicy zakupów mogą tu szaleć całe dnie a Ci którzy nie planują zakupów, często po wejściu do sklepu skuszą się mimo wszystko na zakup, który będzie pamiątką z wakacji na długie lata.  Warto podczas takich zakupów, szczególnie na dość pokaźne sumy, zapytać w sklepie o możliwość zakupu Tax Free, gdzie na lotnisku przy wyjeździe do kraju, zostanie nam zwrócony podatek.

Jeśli natomiast interesuje cię poważniejszy zakup biżuterii lub wyrobów skórzanych najlepiej skorzystać z naszego bezpłatnego transportu na zakupy.

Udanych zakupów😊

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj