Demre Myra i Kekova 


To miasteczko położone w zachodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego- Licji. Niedaleko turystycznego kurortu Kemer. Ma około 17 tyś mieszkańców. W starożytności nazywane było Myrą a później aż do 2005 roku nazywało się Kale. Miasto słynie głównie z faktu iż działał tu św. Mikołaj, który był biskupem Myry.  Samo miasto Demre zostało założone w czasach osmańskich, w okolicy są antyczne ruiny Myry. 


Kościół św.Mikołaja

Demre-Myra-Kekova (30).JPG

W Demre warto zobaczyć kościół św.  Mikołaja. Kościół powstał w IV wieku, ale obecna budowla pochodzi z XI wieku. Od samego początku znajdował tu się grobowiec biskupa Mikołaja, którego szczątki zostały skradzione i wywiezione przez Włochów do Bari, do bazyliki San Nicola. Można tu zobaczyć też pozostałości fresków, sarkofag z rzeźbionym wiekiem w którym spoczywał Św. Mikołaj. 


Starożytne miasto Myra

Demre Myra Kekova wycieczka w Turcji (5).jpg

Około 2 km od kościoła umiejscowione są ruiny starożytnej Myry – jednego z miast starożytnej Licji. Jedne przypominają domostwa inne świątynie. Płaskorzeźby przedstawiają scenę walczących wojowników, śmierci i żałoby. Obok stoi rzymski teatr. Pierwszy teatr który tu stał uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Od razu wybudowano nowy. Ma średnicę 110 m a widzowie mogli siedzieć w 36 rzędach. Tetra jest jednym z największych w Licji.  Na wzgórzu znajdują się najstarsze pozostałości miasta. Wznoszą się tam resztki murów na miejscu dawnego akropolu wybudowanego w V w p.n.e


Wyspa Kekova

Demre Myra Kekova wycieczka w Turcji (1).jpg

Niewielka wyspa Kekova powstała w wyniku serii trzęsień ziemi. To chyba najbardziej malownicze miejsce w okolicach Demre. Wyspy porozcinane trzęsieniem ziemi tworzą na morzu korytarze niczym fiordy. Zatopione ruiny oglądać można z pokładu łodzi, którą odbywamy godzinny rejs. Zatopione kolumny, schody, resztki murów i innych zabudowań starożytnego miasta robią ogromne wrażenie, potęgując tajemniczość tego wciąż nieodkrytego miejsca.

Te najpiękniejsze miejsca możesz zwiedzić z nami podczas wycieczki z polskim przewodnikiem.


Wycieczki w tym regionie