Fethiye - atrakcje miasta i okolicy


Nazwa miasta została nadana w 1934 roku w hołdzie pilotowi Fethiyemu Beyowi który stracił życie podczas walki o niepodległość Turcji. W czasach starożytnych Fethiye nazywało się Telmessos, później  od XII wieku nosiło nazwę Megri. Miasto leży na wybrzeżu licyjskim. Jest głównym miastem portowym Licji. Jest tu przepiękna promenada prowadząca wzdłuż morza, spacerując można obejrzeć  luksusowe jachty i statki. Fethiye obfituje w spokojne, piękne zatoczki a w nich turkusowa, przejrzysta woda i liczne wysepki porośnięte drzewami piniowymi. Na północ od Fethiye znajdują się grobowce skalne. Powstały one w VI-IV w p.n.e. Największym z nich jest grobowiec Amyntasa. W każdy wtorek w mieście odbywa się tradycyjny turecki bazar na którym można prawdziwy turecki klimat. Fethiye jest też świetną bazą wypadową w ciekawe miejsca.


Co można zobaczyć będąc w Fethiye


Miasto duchów Kayakoy

kayakoy.jpg

Miasto zostało wybudowane w 1700 roku i zamieszkiwało go ok. 20 tyś. Greków. Po zakończeniu I wojny światowej na mocy traktatu w Lozannie przesiedlono ponad milion prawosławnych Greków i 300 tyś muzułmanów zamieszkujących Grecje. Znajduje się tu 350 domów bez okien i dachów które są puste od ponad 90 lat. Bliskość kurortów wakacyjnych sprawia że miasto duchów jest popularnym miejscem wycieczek.


Dolina Motyli

Fethiye Oludeniz (1).jpg

Uznana za jedną z najpiękniejszych zatok w Fethiye. Nazwę zawdzięcza motylom. Można tu spotkać ok. 30 gatunków dziennych i ok. 40 nocnych gatunków. Mieszczą się tu też 2 wodospady które spadają z klifu. Popularną rozrywką również dla miłośników adrenaliny jest możliwość skoku na paralotni z 1975 m z góry Babadag.


Wąwóz Saklikent

Tlos-Saklikent (18).jpg

Wąwóz Saklikent ma 18 kilometrów długości a wysokość skał dochodzi miejscami nawet do 300 metrów. Dla turystów chcących zwiedzić wąwóz dostępny jest 4 kilometrowy odcinek . Miejscami jest bardzo wąski stromy. Zwiedzanie polega na pieszej wędrówce po błocie lub brodząc nogami po kolana w lodowatej wodzie.


Tlos

Tlos-Saklikent (13).jpg

To jedno z najstarszych starożytnej Licji, najwcześniejsze ślady osadnictwa były ok. 2000 rok p.n.e. Większość grobowców i pozostałości pochodzi z II wieku n. e . Należą do nich akropol, teatr, bazylika, nekropolia, stadion i termy. Ze starożytnego miasta Tlos pochodzi mitologiczny latający koń Pegaz.

Wycieczkę do Tlos i Saklikent z Alanyi zapraszamy z polskim przewodnikiem.


Wycieczki w tym regionie