Stambuł

Stambuł to największe i najludniejsze miasto w Turcji oraz centrum kulturalne, handlowe i finansowe. Rozciąga się po obu stronach Bosforu, Jest jedynym miastem na świecie położonym na dwóch kontynentach – Europy i Azji. Nazwa Stambuł jest używana od 1930 roku. Mieszka tu ok. 20 mln ludzi. To miasto pełne kontrastów, które jednocześnie zachwyca i szokuje. Z jednej stronu zjawiskowe zabytki a z drugiej nowoczesne biurowce i centra handlowe. Dzięki bogactwu historii miasto zachwyca majestatycznymi zabytkami  i niepowtarzalnymi meczetami. 


Co zwiedzić w Stambule?

Turcja Stambul  (4).jpg

Zabytki godne uwagi przed wszystkim świątynia chrześcijańska Hagia Sophia uznawana za arcydzieło sztuki bizantyjskiej. Pierwsza katedra bizantyjska na świecie. Od 10/07/2020 roku ma status meczetu.

Ogromna popularnością cieszy się Błękitny Meczet z sześcioma minaretami oraz Meczet sułtana Sulejmana z grobowcami samego Sulejmana i Hurrem Sułtan.

Warto się też wybrać do Pałacu Dolmabahce, który jest pierwszym europejskim budynkiem,  którego budowa pochłonęła równowartość 35 ton złota.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest Pałac Topkapi dobrze znany z tureckich seriali.

Aby móc podziwiać panoramę miasta najlepiej jest udać się na wieżę Galata.

Obowiązkowym punktem jest rejs po Bosforze z zapierającymi dech w piersiach widokami. 

Dla miłośników zakupów obowiązkowym punktem będzie Grand Bazar, który jest największym targiem w Turcji jak i warto wybrać się na Bazar Egipski, który  tym razem najstarszy bazar w mieście.

Stambuł posiada również polski akcent. To tu zmarł nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz. Na jego cześć w setną rocznicę śmierci powstało muzeum Adama Mickiewicza.

O Stambule i jego zabytkach można by było napisać kilkanaście książek. Tę ogromną metropolię trzeba zobaczyć na własne oczy i wsłuchać się w rytm miasta aby go poczuć. Nasze biuro oferuje 1 lub 2 dniowe zwiedzanie najważniejszych atrakcji Stambułu.


Wycieczki w tym regionie