Alanya atrakcje turystyczne


Alanya to niezwykły region, do którego co roku przybywa kilka milionów turystów. Jest również chętnie wybierany jako destynacja wakacyjna przez Polaków, którym szerokie plaże oraz liczne zabytkowe miejsca przypadły szczególnie do gustu.

Alanya  leży u podnóża gór Taurus, które skrywają maleńkie wioski. Wizyta w wiosce Sapadere, gdzie hoduje się jedwabniki morwowe to nie lada atrakcja. Tu życie toczy się własnym rytmem, jest tu stary młyn wodny, wiejska kawiarnia oraz niewielki uroczy meczet. Największą popularnością cieszy się jednak leżący zaraz za wioską Kanion Sapadere. W tym wąwozie można wykąpać się w wodospadzie, spacerować między skałami kanionu po wytyczonych chodnikach, pod którymi płynie wartka górska rzeka. Tu też poławia się popularnego w tym regionie pstrąga. Innym popularnym kanionem jest Green Canyon (Zielony Kanion) z jedną z największych tam w Turcji Oymapinar. Dzięki tamie działa tu elektrownia wodna a po zbiorniku Zielonego Kanionu pływają statki wycieczkowe, dopływające do źródeł rzeki Manavgat. Możemy też tą samą rzeką Manavgat popłynąć w kierunku morza ze słynną piaszczystą mierzeją o długości kilku kilometrów czy zatrzymać się nad szumiącymi wodami wodospadu o tej samej nazwie Manavgat.

paragliding.png

W górach w pobliżu Alanyi możemy natknąć się na 2 duże jaskinie: Cuceller (Jaskinia Krasnoludków) oraz Jaskinia Dim. Ta druga jest znacznie większa, długa na ponad 300m, na końcu której znajduje się niewielkie jezioro. Jaskinia Krasnoludków jak sama nazwa wskazuje jest mniejsza ale pełna stalaktytów i stalagmitów, które stanowią o atmosferze tego miejsca. Aby wybrać się w góry i zobaczyć te atrakcje najlepiej skorzystać z wycieczki lokalnej jaką jest Jeep Safari lub Quad Safari.

 Będąc w Alanyi warto wybrać się na Rafting - spływ pontonowy w Kanionie Koprulu. Kanion mieści się w Parku Krajobrazowym. Malownicze widoki, potężne pionowe skały, czysta górska woda to atuty tego miejsca. Wykwalifikowani instruktorzy zapraszają do kanionu na rekreacyjne spływy raftingowe po rzece na długości ok. 15km. Po drodze mija się nawet 2 starożytne mosty z czasów rzymskich, z których można skakać wprost do rzeki.

quad.png

Więcej obiektów starożytnych  wokół Alanyi świadczy o długiej historii tych terenów. Są to miedzy innymi starożytny teatr Aspendos oraz pobliskie miasto Side. Teatr w Aspendos działa do dziś i jest miejscem dorocznego festiwalu opery i baletu. Kiedyś rozgrywały się tu walki gladiatorów i zwierząt. W Side na uwagę zasługują pozostałości świątyni Apollona, nimfeum czy gówna ulica kolumnowa. Side to również kurort pełen hoteli i restauracji serwujących typowe tureckie dania jak kebab.

W Alanyi znajdziemy też wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Najważniejszym jest zapewne Sealanya oraz Delfinarium w  miejscowości Turkler. W jednym miejscu można podziwiać fantastyczne show delfinów, fok a także popływać z delfinem. Oprócz tego można popływać w egzotycznej rzece,  czy zanurzyć się pod wodę w klatce aby podejrzeć rekiny. Polecamy również odwiedzić Aquapark Water Planet pełen atrakcji i zjeżdżalni dla dorosłych i dzieci.

 Najważniejszą atrakcją Alanyi jest jednak słynne wzgórze zamkowe zwane popularnie jako Kale czyli po prostu zamek. Jest to twierdza obronna z XIIIw, po której pozostały głównie potężne fortyfikacje murów obronnych oraz Kizil Kule czyli czerwona Wieża. Wokół półwyspu z zamkiem możemy dostrzec 3 jaskinie zwane tu potocznie jaskiniami: piratów, zakochanych i fosforyzującą. Można je oglądać wyłącznie od strony morza w czasie wesołego pirackiego rejsu wokół zatoki Alanya. Statki wycieczkowe zatrzymują się również przy piaszczystej plaży Kleopatry, z której słynie Alanya. Można tu się nie tylko opalać ale również pograć w siatkówkę plażową czy skorzystać ze sportów wodnych, np. z nurkowanie. Swój punkt końcowy mają tu ochotnicy korzystający ze sportu ekstremalnego jakim jest Paragliding, lądując właśnie na plaży Kleopatry.

jeep.png

Ok. 350km na północny zachód od Alanyi znajduje się nietypowe w skali światowej miejsce o nazwie Pamukkale. Mimo dalekiego dystansu wielu turystów wybiera się do Pamukkale aby zobaczyć ten cud stworzony przez naturę. Słowo Pamukkale pochodzi od słów bawełna (pamuk) i zamek (kale). Inaczej nazywane jest bawełnianą twierdzą. Miejsce to znane było już w starożytności jako uzdrowisko z termalnymi wodami, które do dziś niosą ukojenie dla osób chorych na reumatyzm, otyłość, choroby skórne czy choroby sercowe.

Alanya jest też dobrym punktem wypadowym na wycieczki do Kapadocji. To niezwykła kraina bajecznych form skalnych, gdzie można zwiedzić podziemne miasta, domy kute w skałach czy przejechać się na quadach lub konno wzdłuż jednej ze znanych dolin: Pasabag, Miłości, Czerwonej. Miłośnicy niezwykłych widoków mogą wybrać się na poranny lot balonem nad Kapadocją czy spędzić miło czas na folklorystycznym show Nocy Tureckiej, która jest nieodłącznym elementem wizyty w Kapadocji.


Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj