Alanya okolice


Odpoczynek nad morzem, służy zapewne niejednemu z nas. Jeśli mamy do wyboru to w większości decydujemy się na ciepły klimat i relaks na piaszczystej plaży. Idealnie w te plany wpisuje się tureckie wybrzeże wraz ze swoimi licznymi kurortami. Wzdłuż linii brzegowej Turcji biegnie droga krajowa łącząca wiele większych i mniejszych miast, nastawionych na turystykę. Toteż nasza wycieczka nie musi kończyć się tylko w jednym ośrodku wczasowym - możemy zwiedzać inne atrakcje turystyczne i malownicze zakątki Turcji.

Miasteczko Alanya, leżące 135 km na wschód od miasta Antalya, to niezaprzeczalnie najpopularniejsze miejsce Riwiery Tureckiej. Mamy tu wszystko czego potrzeba każdemu wymagającemu turyście – góry, morze, plaża i liczne wycieczki fakultatywne. Alanya to miasto z bogatą historią, w której swoje miejsce znaleźli Grecy, Rzymianie, a nawet piraci. Region ten jest bardzo atrakcyjny pod kątem ukształtowania terenu. Matka Natura bowiem bardzo hojnie obdarowała Alanyie, tworząc tu interesujące jaskinie, zarówno te lądowe (Dim, Damlatas, Hasbahce) jak i te morskie (Asiklar, Fosforlu, Korsanlar), a w niedalekim sąsiedztwie zwiedzać można jedne z najpiękniejszych cudów natury – Kapadocję i Pamukkale. W Alanyi każdy znajdzie coś dla siebie. Leniwi mogą się wylegiwać chociażby na plaży Kleopatry, a aktywni mogą korzystać z ciekawych wypraw jak np. Jeep Safari. Jedno jest pewne – miejsce gdzie przez trzysta dni w roku świeci słońce musi przyciągać rzesze turystów.

 Jadąc na zachód od Alanyi, dojeżdżamy do kolejnego kurortu – miasta Side, znajdującego się w prowincji Antalya. Posiada ono imponujące zabytki z okresu starożytnego, takie jak teatr mieszczący 15 tysięcy widzów, bizantyjską bazylikę, agorę z licznymi kolumnami, czy łaźnie rzymskie w których obecnie znajduje się muzeum starożytności. Punktem charakterystycznym dla Side i jednocześnie miejscem, którego nie sposób nie odwiedzić będąc w tym mieście jest świątynia Ateny i Apollina, znajdująca się nad brzegiem morza. Zarówno to jak i inne zakątki tego miasta posiadają swój kameralny klimat. Znaleźć tu można wiele urokliwych kawiarenek, tawern, czy dyskotek gdzie można bawić się do białego rana. W ciągu dnia zaś, poza starożytną częścią Side, czas spędza się głównie na pięknej, piaszczystej plaży lub przy hotelowych basenach, gdzie można delektować się ciszą, spokojem i pięknymi widokami.