Urlop w Turcji

Turcja synonimem idealnych wakacji! 

Słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego przyciągają wielu turystów. Idealnym miejscem dla wszystkim tych, których fascynuje odmienna kultura i chcą poznać zapach Orientu, jest Turcja. Kraj ten zachwyca pod każdym względem. 

Odnajdą się tu miłośnicy zabytków, leniwi plażowicze i aktywni podróżnicy. Najczęściej odwiedzaną częścią kraju jest niezaprzeczalnie Riwiera Turecka, co nie zmienia faktu, że cała Turcja obfituje w piękne krajobrazy oraz liczne zabytki i atrakcje.

Kraj ten działa na wszystkie nasze zmysły. Unoszący się zapach przypraw, niezliczona feeria barw, dźwięki charakterystycznej dla tego regionu muzyki i otulające nasze ciała ciepłe promienie słońca sprawiają, że każdy będzie się tu czuł wyjątkowo. Śródziemnomorski klimat z krystalicznie czystymi zatokami i pięknymi plażami to prawdziwy raj zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Turyści, którym zależy na poznaniu historii tej części świata Turcja proponuje bajkową Kapadocję ze swoim charakterystycznym podziemnym miastem, czy cudowne Pamukkale z wapiennymi tarasami. Te dwie krainy stały się już wizytówką Turcji i powinny znaleźć się na liście obowiązkowych przystanków podczas podróży. Jednak istnieje tu o wiele więcej ciekawych miejsc wartych obejrzenia, o których nie wszyscy wiedzą, a po których bez najmniejszego problemu oprowadzi nas polski przewodnik w Alanya. Na całym wybrzeżu znajdują się liczne ośrodki turystyczne.

Do najbardziej znanych należy Alanya, Antalya, Bodrum, Side, czy Marmaris. Pierwszy z nich jest z roku na rok coraz częściej odwiedzany, prawdopodobnie dlatego, że jest to strategiczne miejsce, gdzie w niedalekiej odległości znajdują się najciekawsze miejsca Turcji, a wycieczki z Alanya są najlepszym uzupełnieniem wakacyjnego pobytu w tym regionie. Decydując się na podróż w głąb Riwiery Tureckiej dotrzemy do pięknej krainy jaką jest Demre, gdzie znajdziemy wspaniałe, skalne grobowce. Innym miejscem jest Manavgat z największym bazarem i największym meczetem. A na koniec wycieczki czas odwiedzić serce Turcji, czyli Stambuł. Dla wszystkich żądnych adrenaliny Turcja proponuje wycieczki fakultatywne organizowane przez lokalne biuro Alanya. Rafting, Paragliding, czy Quad Safari to tylko namiastka atrakcji, czekających na przybycie turystów.

Przygotowania do tureckiej przygody

Decydując się na urlop w Turcji trzeba pamiętać, że sezon wakacyjny trwa tam od kwietnia do listopada i to właśnie wiosna i jesień są najlepszą porą do korzystania z uroków pięknych krajobrazów i idealnej pogody. 

 

Ze względu na ciepły śródziemnomorski klimat w swoich bagażach nie musimy zabierać wiele ciepłych ubrań, co na pewno ucieszy miłośników kąpieli słonecznych. Ważną informacją dla wszystkich chętnych wyjazdu do Turcji jest konieczność posiadania ważnego paszportu oraz wizy.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji, od 1 stycznia 2015 roku, wymagane jest aby paszport był ważny 60 dni od dni, w którym wygasa wiza oraz musi posiadać przynajmniej jedną pustą stronę, na którym wiza może się znaleźć. Brak takowej strony może nam uniemożliwić nabycie wizy na granicy lub w systemie E-visa, a konsekwencji zabronić wjazdu na teren Turcji. Wszyscy ci, którzy posiadają tymczasowe paszporty niestety nie dostaną wizy na granicy, mogą ją zdobyć jedynie w tureckiej placówce konsularnej.

Na terenie Turcji obowiązującą walutą jest turecki lir. Jednak bez problemu możemy płacić w dolarach lub w euro, a w najlepszych wypadkach istnieje możliwość płatności kartą. Należy pamiętać, że zarobki w Turcji nie są zbyt wysokie, więc obowiązuje niepisana zasada obdarowywania napiwkami kelnerów, czy kierowców. Wysokość takiego napiwku leży w naszej gestii jednak przyjmuje się standardowo od 5-10 %.

Turcja to ogromny kraj, a odległości między miastami bywają dość spore. Inaczej rzecz wygląda w miejscowościach turystycznych, gdzie istnieje mocno rozbudowana sieć komunikacyjna z innymi ośrodkami turystycznymi. Charakterystyczną formą transportu pomiędzy regionami są tzw. dolmusze, czyli kilkuosobowe tanie minibusy, które często kursują, a co najważniejsze – zatrzymują się w dowolnym miejscu. Większe odległości można pokonywać autokarami lub wynajętymi samochodami osobowymi, a w miastach wszędzie można spotkać taksówki, które chętnie zawiozą nas we wskazane miejsce, a 1km trasy kosztuje 1 EUR.